Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Bezpieczne zakupy
  • Różne formy płatności
  • Gwarantowany zwrot pieniędzy (10 dni na zwrot towaru)
  • Szyfrowane dane i transakcje
Producenci
Witaminy - Dlaczego są Nam potrzebne ? 0
Witaminy - Dlaczego są Nam potrzebne ?

Co to są witaminy - definicja

Witaminy to substancje niezbędne do zachowania zdrowia.W organizmie człowieka pełnią rolę regulującą to znaczy, uczestniczą w procesach metabolicznych zachodzących w komórkach.Witaminy mogą należeć do kwasów jak np. witamina c ( kwas askorbinowy), pochodnych kwasów jak niacyna ( amid kwasu nikotynowwego) oraz alkoholi jak np. witamina A ( retinol).

Te mikroelementy są dla Nas niezwykle ważne bowiem ich niedobór może doprowadzić do wielu chorób.Niedobór witaminy b12 np. może doprowadzić do anemii (niedokrwistość), niedobór witaminy c z kolei do szkorbuta (krwawienie dziąseł, wypadanie zębów).

Różne witaminy działają w różny sposób z różnymi substancjami.Mogą działać jak koenzymy albo jak antyoksydanty.

Dzienne zapotrzebowanie na witaminy może być inne dla kobiet i mężczyzn, a oprócz płci ma też na to wpływ wiek, aktywność fizyczna oraz stan fizjologiczny.

Kulturyści np. aby dostarczyć odpowiednią ilość witamin i minerałów często sięgają po suplementy witaminowe,ponieważ ich ilość w diecie może być niewystarczająca.Ciekawy jest również fakt iż niektóre witaminy nie muszą być dostarczane wraz z pożywieniem.Witamina D 3 np. jest produkowana w skórze pod wpływem światła słonecznego, biotyna oraz witamina k z kolei jest produkowana przez bakterie jelitowe.

Witaminy ogólny podział

Witaminy możemy podzielić na :rozpuszczalne w tłuszczach oraz rozpuszczalne w wodzie.Do tych pierwszych zaliczamy witaminy : A,D,E,K, do tych drugich zaś witaminy z grupy B (B1,B2,B3,B5,B6,B7,B9,B12) oraz witamina C.

Podstawową różnicą między nimi jest fakt iż witaminy rozpuszczalne w tłuszczach są magazynowane w tkankach, zaś witaminy rozpuszczalne w wodzie są wydalane z moczem.(wyjątek B2). Dlatego też łatwiej przedawkować witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, a witaminy rozpuszczalne w wodzie należy z kolei stale uzupełniać aby zapobiec ich niedoborom.Dlatego np. niedobór witaminy c jest stosunkowo częsty.

Pozostałe witaminy

Witaminy, które nie powinny być nazywane witaminami, ale zostało to tak stwierdzone umownie to :

Witamina b4 (cholina)

Witamina b8 (inozytol)

Witamina b10 (kwas PABA,witamina H1)

Witamina b13 (kwas orotowy)

Witamina b15 (kwas pangamowy)

Witamina b17 (amigdalina)

Witamina F ( Nienasycone Niezbędne Kwasy Tłuszczowe)

Pojęcia towarzyszące witaminom

Brak witamin nazywamy awitaminozą, niedobór hipowitaminozą, zaś ich nadmiar hiperwitaminozą.

 

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl